Sveikesnė ir tvaresnė Lietuva: ar partijos pasiruošusios augalinės mitybos proveržiui?

2024-10-03

Nevyriausybinė organizacija „Gyvi gali“ siekia skatinti augalinės mitybos prieinamumą Lietuvoje dėl jos teikiamos naudos sveikatai, aplinkai ir gyvūnų apsaugai, taigi, nusprendėme įvertinti, ką mums žada 2024 metų rinkimuose dalyvaujančios politinės partijos. 

Augalinės mitybos svarba: sveikesni žmonės, mažesnė žala aplinkai ir gyvūnų apsauga

Dar šių metų rugsėjo mėnesį Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pabrėžė, kad augalinės mitybos skatinimas yra vienas iš būdų, kaip ES valstybės gali prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Ji ragino valstybes įtraukti augalinę mitybą į nacionalines strategijas, pabrėždama, kad sveikesnė mityba ne tik gerina žmonių gyvenimo kokybę, bet ir padeda siekti bendrų aplinkosaugos tikslų.

„Gyvi gali“ skatina didesnį dėmesį augalinės mitybos plėtrai dėl jos poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai. Augalinė mityba prisideda prie mažesnio šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo, mažina vandens ir dirvožemio naudojimą bei padeda išsaugoti biologinę įvairovę. Tuo pačiu, ši mityba mažina žiauraus elgesio su gyvūnais, vykstančio intensyvioje gyvulininkystėje, mastą.

Augalinės mitybos skatinimas viešosiose įstaigose, tokiose kaip mokyklos ir ligoninės, galėtų būti pirmas ryžtingas žingsnis sveikesnės visuomenės ir aplinkos link. Taip pat, sveikatai palanki mityba turėtų tapti valstybiniu prioritetu, nes ji tiesiogiai lemtų sveikatos apsaugos sistemos lėšų taupymą – mažėtų sergamumas lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip nutukimas, širdies ir kraujagyslių ligos bei vėžiniai susirgimai.

Kaip partijos atsiliepia į „Gyvi gali“ tikslus?

Laisvės partija ir Lietuvos žaliųjų partija savo programose pateikia aiškias gaires, kaip skatinti augalinės mitybos plėtrą. Laisvės partija siūlo didinti augalinės kilmės maisto prieinamumą viešosiose įstaigose – mokyklose, ligoninėse ir kitose valstybinėse institucijose, skatindama augalinių patiekalų vartojimą ir remdama inovacijas maisto technologijose, tokias kaip fermentacijos būdu gaminama mėsa. Lietuvos žaliųjų partija siūlo ne tik mokesčių lengvatas augalinės kilmės produktams, bet ir siekia, kad viešosiose įstaigose augalinės mitybos patiekalai taptų pirmuoju pasirinkimu. Tai reikštų, kad augalinės kilmės patiekalai būtų teikiami kaip pagrindinis pasirinkimas, o gyvūninės kilmės maistas – tik kaip alternatyva. Ši iniciatyva geriausiai atitinka „Gyvi gali“ prioritetus.

Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, nors ir remia tradicinę gyvulininkystę, taip pat pateikia svarbų pasiūlymą – sukurti augalinės mitybos plėtros kelrodį, kuris galėtų tapti strateginiu augalinės mitybos skatinimo pagrindu. Šis pasiūlymas yra vertingas, nes leistų kryptingai plėtoti augalinę mitybą Lietuvoje. Tačiau, kita vertus, partija taip pat remia gyvulininkystės sektoriaus stiprinimą, kas prieštarauja „Gyvi gali“ tikslams sumažinti gyvulininkystės subsidijas ir pereiti prie tvaresnių maisto šaltinių.

Laisvė ir teisingumas savo programoje pabrėžia augalinės kilmės patiekalų prieinamumo svarbą viešosiose įstaigose. Partija siekia, kad mokyklose, ligoninėse ir kitose viešosiose įstaigose būtų užtikrinta galimybė rinktis pilnaverčius, subalansuotus augalinės kilmės patiekalus. Taip pat skatinama įvairinti maisto produktų vartojimą, siekiant sumažinti perdirbtų maisto produktų ir sočiųjų riebalų rūgščių vartojimą, kurie gausiai aptinkami gyvūninės kilmės produktuose. Tai yra teigiama iniciatyva, kuri, jei bus įgyvendinta, prisidėtų prie augalinės mitybos plėtros ir palaikytų „Gyvi gali“ siekius.

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) savo programoje daugiau dėmesio skiria bendriesiems aplinkosaugos ir klimato kaitos valdymo tikslams, tačiau nėra pateikę konkrečių siūlymų dėl augalinės mitybos skatinimo. Jie pabrėžia sveikos aplinkos ir ekosistemų apsaugos svarbą, todėl norisi tikėti, kad ateityje partija galėtų įsiklausyti į tokių organizacijų kaip „Gyvi gali“ siūlymus ir plėtoti konkretesnes priemones augalinės mitybos srityje.

Socialdemokratų partija taip pat pabrėžia tvarią žemės ūkio ir maisto gamybą, tačiau nesiūlo konkrečių priemonių augalinės mitybos skatinimui. Nors jų programa yra orientuota į bendrą tvarumo skatinimą, galima laukti, kad ateityje jie galėtų prisidėti prie augalinės mitybos plėtros ir sveikos mitybos kultūros viešajame sektoriuje.

Liberalų sąjūdis remia sveikos mitybos ir sveikos gyvensenos skatinimą, tačiau taip pat nesiūlo konkrečių priemonių dėl augalinės mitybos plėtros. Jų programa labiau orientuota į ekonomikos ir infrastruktūros klausimus, todėl augalinės kilmės maisto inovacijoms skiriama mažiau dėmesio.

Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ programoje kalbama apie sveikos mitybos kultūros skatinimą, įskaitant PVM mažinimą šviežiems vaisiams ir daržovėms. Nors tai yra žingsnis sveikesnės mitybos link, tačiau nėra aiškių priemonių dėl augalinės mitybos plėtros viešajame sektoriuje ar augalinių produktų pateikimo kaip pirmo pasirinkimo.

Viešieji pirkimai ir vietinis maistas

Viešieji pirkimai yra svarbi priemonė, užtikrinant ne tik augalinės mitybos prieinamumą, bet ir skatinimą viešajame sektoriuje. Laisvės partija ir Lietuvos žaliųjų partija akcentuoja ekologiško ir vietinio maisto svarbą viešuosiuose pirkimuose, pabrėždamos trumpųjų maisto tiekimo grandinių svarbą. Tai reiškia, kad vietos ūkininkų produktai galėtų būti lengviau prieinami mokyklose, ligoninėse ir kitose viešosiose įstaigose, skatindami tvaresnį ir sveikesnį maitinimą.

Tokie sprendimai ne tik padėtų skatinti augalinės mitybos vartojimą, bet ir sumažintų maisto gamybos poveikį aplinkai, nes vietos maisto tiekimas sumažina transportavimo metu išmetamų CO2 emisijų kiekį ir stiprina vietos ekonomiką.

Vietoje išvadų – palinkėjimas ateičiai

Išanalizavus partijų programas, matyti, kad Laisvės partija, Lietuvos žaliųjų partija ir Laisvė ir teisingumas geriausiai atitinka „Gyvi gali“ prioritetus. Jos aktyviai remia augalinės mitybos plėtrą ir siūlo inovacijas, suderinamas su žaliosios ekonomikos principais. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, nors remia tradicinę gyvulininkystę, taip pat pateikia svarbų pasiūlymą – augalinės mitybos kelrodžio kūrimą. Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Socialdemokratų partija, Liberalų sąjūdis ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ savo programose pateikia bendrus aplinkosaugos tikslus ir sveiką mitybą, tačiau trūksta aiškių ir konkrečių priemonių, kaip skatinti augalinę mitybą ir mažinti gyvulininkystės įtaką aplinkai.

Vertindami šias programas, tikimės, kad naujasis Seimas galėtų įgyvendinti ambicingesnę programą, skatinančią augalinio maisto prieinamumą viešajame sektoriuje ir visuomenėje. Lietuva galėtų lygiuotis į tokias pažangias šalis kaip Danija ar Suomija, kurios jau yra pažengusios augalinės mitybos skatinimo ir tvaraus maitinimo srityse. Ambicinga ir į ateitį orientuota politika padėtų ne tik siekti klimato kaitos mažinimo tikslų, bet ir pagerintų visuomenės sveikatą bei prisidėtų prie gyvūnų apsaugos.

Prisimenant, kad Europos Komisijai pateikta rekomendacija iki 2026 m. sukurti ES veiksmų planą augalinio maisto skatinimui, belieka linkėti Lietuvai ambicingai įsijungti į šį virsmą ir, užuot delsus, imtis lyderystės.

Success message!
Warning message!
Error message!