Lietuvoje pirmą kartą organizuojama verslo konferencija, kurioje tiekiamas maitinimas bus be mėsos

2024-09-18

Vis garsiau kalbant apie gyvulininkystės sektoriaus daromą įtaką klimatui, keičiasi požiūris į maitinimą su aplinkosauga susijusiuose renginiuose – patiekaluose mažinamas mėsos kiekis ar net visai jos atsisakoma. Pažangiose pasaulio valstybėse tai jau tampa įprasta praktika, pirmųjų užuomazgų randasi ir Lietuvoje.

O šį rudenį pirmą kartą mūsų šalyje verslo konferencija niekaip nesusijusi su klimato kaitos, gyvūnų gerovės, sveikatos ar panašiomis temomis, pasirinko savo dalyviams tiekti maitinimą be mėsos. „Social Media Managers’ day“ metu net ⅔ pagrindinių patiekalų bus tiekiami augaliniai, likusi dalis – vegetariški. Tikimės, kad šis pavyzdys įkvėps ir kitus renginių organizatorius pasitempti.

Paskatinimas suveikė

Dar pavasarį vykusioje „ConnectIn“ konferencijoje, kurią organizuoja skaitmeninės rinkodaros agentūra „Caption“ ir marketingo mokymų projektas „Venudu”, mūsų organizacijos vadovė Meda Šermukšnė pakalbino jų vadovą Karolį Rimkų papasakodama, kad LinkedIn centrinėje būstinėje net ⅔ maitinimo yra tiekiama augalinio. Juokaudama ji klustelėjo, kada būtų galima tikėtis to paties ir „ConnectIn“ konferencijoje, kuri yra nukreipta į komunikaciją būtent šiame socialiniame tinkle.

Karolis Rimkus
Karolis Rimkus, agentūros „Caption“ vadovas

Užsimezgęs pokalbis atskleidė, kad verslams, organizuojantiems konferencijas, kelia iššūkių maitinimo pasirinkimas, kurį paprastai jie turi rinktis iš patalpas suteikiančios įmonės. Deja, jie ne visada gali pasiūlyti poreikius atitinkantį augalinį ar vegetarišką valgiaraštį, o norint užsakyti maitinimą iš kitų tiekėjų, tenka mokėti didelius papildomus mokesčius. Be to, kadangi sprendimas nėra įprastas mūsų šalyje, daryti tokį pasirinkimą yra paprasčiausiai nedrąsu, nes nežinia, kaip reaguos renginio dalyviai.

Tačiau galiausiai „Caption“ pasiryžo šį tvaresnį maitinimo modelį išbandyti kitoje jų organizuojamoje konferencijoje, kuri skirta žmonėms, dirbantiems su socialiniais tinklais. Konferencija vyks spalio 2 d. renginių erdvėje „Compensa koncertų salė“, kuri sutiko užtikrinti tinkamą maitinimą.

Patiekalai net iki 10 kartų palankesni aplinkai

Pasirinkimas pakeisti anksčiau renginyje tiektus vištienos patiekalus į augalinius arba vegetariškus sukurs net iki 10 kartų mažiau CO2 emisijų. M. Šermukšnės teigimu, tai taupo ir kitus resursus bei suteikia galimybę renginio dalyviams susipažinti su patiekalais be mėsos. „Organizatoriai norėdami pamaitinti apie 400 dalyvių, pasirinkdami vištieną sugeneruotų tiek CO2, kiek ir 40 000 kartų pakrovus išmanųjį telefoną ar nukeliaujant apie 2500 km lengvuoju automobiliu. Masinių renginių maitinimas turi reikšmingą įtaką mūsų klimatui, tam svarbu teikti dėmesį. Džiugu, jog šiame renginyje dalyviams bus siūlomi skanūs bemėsiai patiekalai, tokie kaip falafeliai, avinžirnių troškinys ar daržovių lazanija, kurių poveikis klimatui yra daugiau kaip 10 kartų mažesnis“, – priduria M. Šermukšnė.

Ankstesniais metais renginyje buvo tiekiami užkandžiai ir pagrindiniai patiekali su vištiena, žuvimi, kiaulienos kumpiu. Grafike matomi skaičiai, kiek kiekviena iš šių kategorijų sugeneruoja CO2.

CO2 išskyrimas augalinis maistas
Skirtingų produktų išgavimui sugeneruojamas CO2. Šaltinis: Our World In Data.

Be CO2 išskyrimo, taip pat ženkliai skiriasi šiems produktams pagaminti reikalingas žemės plotas bei vandens kiekis.

Žemės panaudojimas augalinis maistas
Produktams išauginti reikalingas žemės plotas. Šaltinis: Our World In Data
Vanduo per produktą augalinis maistas
Produktams išauginti reikalingas vandens kiekis. Šaltinis: Our World In Data

Poveikis renginių organizatorių industrijai

Šis pirmasis atvejis ne tik mažina neigiamą poveikį aplinkai ar gyvūnams, bet ir suformuoja precedentą, kuris gali paskatinti pokyčio imtis ir kitus renginių organizatorius. Jis padėjo mūsų organizacijai suprasti, su kokiais iššūkiais gali susidurti konferencijas ar kitus renginius organizuojančios įmonės bei ieškoti sprendimų, kaip juos įveikti.

Daržo dubuo
„Daržo dubuo“ augalinis dubenėlis. Alisos Nikulinos nuotrauka.

„Nors bemėsio valgiaraščio kūrimas renginiuose anokia naujiena pasaulyje, Lietuvoje tokie pasirinkimai vis dar retenybė. Todėl matau šios konferencijos organizatorių sprendimą kaip svarbų lyderystės žingsnį ir tikiuosi, kad tai paskatins ir kitus renginius pasekti jų pavyzdžiu. Atėjo laikas tvaraus maitinimo normalizavimui ir mūsų šalyje“, – teigia organizacijos „Gyvi gali“ vadovė Meda Šermukšnė.

Meda Šermukšnė Gyvi gali
Meda Šermukšnė, organizacijos „Gyvi gali“ vadovė. Mariaus Sutkaus nuotrauka.

Po renginio planuojame padiskutuoti ir įsivertinti pokyčio eigą tiek su renginį organizuojančia „Caption“ agentūra, tiek su jiems maitinimą tiekusiais „Compensa koncertų salės“ atstovais.

Success message!
Warning message!
Error message!