Anksčiau rašėme apie tai, kaip gegužės pradžioje Europos Parlamentas nubalsavo prieš augalinio pieno įtraukimą į ES vaisių, daržovių ir pieno mokyklose programą (toliau – ES mokyklų programa), padedančią vaikams į mokyklas tiekti vaisius, daržoves ir pieno produktus, bei šviesti juos apie žemės ūkį ir sveiką mitybą. Ir nors Europos Parlamentas nusprendė augalinio pieno į programą neįtraukti, šiuo metu ES mokyklų programos peržiūrą vykdo Europos Komisija. ES mokyklų programą planuojama paskelbti šių metų pabaigoje, o Europos Komisija svarsto išplėsti reikalavimus atitinkančių produktų kategoriją, įtraukiant į ją augalinio pieno alternatyvas.
Kartu su mūsų skėtine organizacija, European Vegetarian Union, tvirtai palaikome siūlymą, kad ES Komisijos kuruojama ES mokyklų programa, įtrauktų ir augalinio pieno alternatyvų tiekimą vaikams. Kai kurios valstybės narės, pavyzdžiui, Vokietija, taip pat jau išreiškė paramą jų įtraukimui. Norime matyti ir Lietuvos aktyvų įsitraukimą sprendžiant šį klausimą.
Dėl to šiandien išsiuntėme užklausą Žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui ir Švietimo, mokslo ir sporto ministrui Gintautui Jakštui, kviesdami ir juos palaikyti šį siūlymą.
Kodėl svarbu vaikams suteikti galimybę rinktis?
Kadangi mokyklos gali būti galingas pokyčių veiksnys, o viešieji pirkimai mokyklose yra pagrindinė maisto vartojimo įpročių formavimo priemonė, ši politika atlieka itin svarbų vaidmenį pereinant prie tvaresnės ir sveikesnės maisto sistemos. Mes tvirtai remiame šį Komisijos pasiūlymą, būdami įsitikinę, kad jis ES mokyklų programoje:
- Padidintų įtrauktį
Išplėtus ES mokyklų programą augalinio pieno alternatyvomis, vaikai, kurie nenori vartoti gyvūninio pieno dėl medicininių, etinių, skonio ar aplinkosaugos priežasčių, turės galimybę rinktis maistingą alternatyvą. - Prisidėtų prie tvarumo
Aplinkosauginiu požiūriu augalinio pieno alternatyvų įtraukimas į ES mokyklų programą leis plėsti augalinės mitybos prieinamumą, kurią Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija (IPCC), strategija „Nuo ūkio iki stalo“ ir Ataskaita dėl maisto saugos veiksnių pripažino kaip pagrindinę klimato kaitos problemų mažinimo priemonę. Tokia mityba pripažįstama kaip turinti mažesnį poveikį klimato kaitai dėl mažesnio žemės ploto naudojimo, šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo, gėlo vandens naudojimo ir eutrofikacijos. - Prisidėtų prie įvairesnės ir sveikesnės vaikų mitybos
Praturtintos augalinės kilmės pieno alternatyvos yra sveikos ir maistingos bei padeda paįvairinti subalansuotą mitybą. Natūraliai jose gausu skaidulų, sveikų nesočiųjų riebalų, vitaminų ir mineralų. Kai kuriose iš jų yra daug baltymų, pavyzdžiui, sojos ir žirnių piene. Visi šie aspektai leidžia augalinės kilmės pieno alternatyvoms gauti aukštą Nutri-Score balą – beveik visi jie gauna A arba B įvertį. - Atvertų naujas galimybes rinkoje
Nors augalinio maisto sektorius yra palyginti jaunas, pastaraisiais metais jis smarkiai augo. Europos augalinio maisto sektorius 2018–2020 m. išaugo 49 % ir, tikimasi, iki 2025 m. pasieks 7,5 mlrd. eurų, o iki 2029 m. – 16,7 mlrd.
Iš visų augalinių produktų, augalinio pieno alternatyvos turi didžiausią įsitvirtinimą rinkoje ir jau dabar sudaro daugiau nei 10 % visos pieno rinkos, o pardavimo vertė 2020–2022 m. išaugo 19 %.
Be to, ES mokyklų programos išplėtimas, įtraukiant augalinės kilmės alternatyvas, suteikia galimybes ūkininkams, nes šiems gėrimams gaminti naudojami augalai daugiausia auginami ES.
Laiškai ministrams žymi mūsų institucinių pokyčių veiklos pradžią
„Gyvi gali“ veikloje esame apsibrėžę tris pagrindines savo veiklos kryptis – visuomenės edukavimą, bendradarbiavimą su verslais ir institucinius pokyčius. Šiandien ministrams išsiųsti laiškai žymi oficialią pastarųjų pradžią.
Pasirinkome skirti dėmesį augalinio maisto plėtrai ugdymo įstaigose, matydami didelį potencialą padėti vaikams maitintis sveikiau, tvariau ir labiau atitinkamai jų vertybėms. Visame pasaulyje matomas jaunesnių žmonių susidomėjimas aplinkosauga, gyvūnų etikos ir kitais klausimais, atveria mums kelius ieškoti galimybių didinti augalinio maisto prieinamumą ten, kur jo labiausiai reikia.
Prisidėti prie institucinių pokyčių galite paremdami mūsų veiklą finansiškai. Kartu siekime, kad skanus, palankus gyvūnams, tvarus ir sveikas augalinis maistas būtų be kliūčių prieinamas kiekvienam.
Institucinių pokyčių veikla organizacijoje finansuojama projekto „NVO „Gyvi gali“ institucinis stiprinimas“ lėšomis iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.