Gal ir gerai, kad to nepatyrusiems sunku suvokti, kaip pasikeičia kasdienis gyvenimas, kai tavo šalis yra niokojama karo. Tačiau kai kova vyksta visai šalia, nejučia, su susidomėjimu, pykčiu ir nerimu pradedame skaityti naujienas iš fronto. Kai kurie mūsų iš liudininkų nuotrupų ir statistikos nesėkmingai bandome susidaryti aiškesnį įspūdį, kaip gyvena karo pabėgėliai Ukrainos viduje. Kad ir tame pačiame Lvive, į kurį trumpam išlydime savo naujuosius kaimynus ir draugus susitikti su artimaisiais, kai šie netikėtai gauna savaitėlę atostogų nuo kariškos uniformos.
Birželį pakalbinome seseris kurios ilgą laiką užsiėmė gyvūnų teisių aktyvizmu Ukrainoje, o prasidėjus plataus masto rusijos invazijai į Ukrainą atidarė veganišką labdaros valgyklėlę Lvive. Komunikacija su jomis nenutrūko, tad darome išvadą, kad raketos, liepos pradžioje nusileidusios šiame mieste, valgyklos nepalietė. Kviečiame paskaityti interviu ir paremti.
Trumpai pristatykite Lviv Vegan Kitchen ir save: kaip susipažinote, kodėl įkūrėte organizaciją ir kuo joje užsiimate?
Sveiki! Mes esame Marta ir Oksana – seserys, veganės ir aktyvistės. Nuo 2017 metų savanoriavome įvairiose gyvūnų teisių kampanijose: organizavome švietėjiškus renginius ir gatvės protestus, kūrėme interneto turinį ir visais įmanomais būdais populiarinome augalinę mitybą. Kai pernai žiemą prasidėjo plataus masto rusijos invazija į mūsų šalį, mes atidarėme Lviv Vegan Kitchen. Iš pradžių ketinome nemokamu veganišku maistu vaišinti pabėgėlius, bet po to pradėjome tiekti maitinimą ir veganams kariams.
Kadangi užsiimdamos aktyvizmu dar iki karo užmezgėme daug ryšių su vietine bendruomene ir veganų grupėmis kituose Ukrainos miestuose, sugalvojusios imtis šio projekto jau žinojome, kur ieškoti savanorių. Vos tik sužinojome, kad užsidaro vienas veganiškas restoranas, tuoj pat išsinuomojome jo patalpas ir pradėjome tiekti maistą pabėgėliams.
Su kokiais iššūkiais susidūrėte? Ar kilo sunkumų pritraukiant lėšas, planuojant logistiką?
Karas kelia nuolatinį stresą visiems ukrainiečiams, netgi tokiems laimingiesiems kaip mes, įsikūrusiems palyginti saugiuose vakariniuose Ukrainos regionuose. Sunku aktyviai darbuotis, kai kasdien girdi siaubingas naujienas. Kartais taip nuo visko pavargsti, kad svajoji tik likti lovoje ir nesikelti.
Manau, kad sunkiausia mums buvo šią žiemą, kai keturis mėnesius iš eilės vis dingdavo elektra (elektrą turėdavome vidutiniškai keturias valandas iš ryto arba dienos metu ir keturias valandas vakare arba naktį). Visi ir taip buvo gana pavargę, o dirbti su sunkumais, kuriuos tai atnešė, kartais atrodydavo nepakeliama, bet mes ištvėrėme šį etapą ir toliau darbuojamės.
Kadangi išsilaikome iš paramos, žmonėms nuolat apie save priminti kartais būna nelengva. Turime vis sugalvoti naujų idėjų, aktyviai reikštis socialinėse medijose, skaidriai raportuoti apie savo veiklą ir bendrauti su žmonėmis visame pasaulyje – viskam reikia įgūdžių, kurių mums teko skubiai išmokti.
Kiek savanorių dirba Lviv Vegan Kitchen?
Ši žiema buvo kritinis laikotarpis ir mūsų kolektyvui – itin sunkios darbo sąlygos dingstant elektrai dėl rusijos raketų antpuolių ir išaugusios kainos dėl humanitarinės situacijos karo metu mus privertė savanorius pakeisti apmokamais darbuotojais. Šiuo metu jų turime 6. Priėmus šį sprendimą pasidarė kur kas lengviau organizuoti darbą ir planuoti resursus, nes nustojome būti priklausomi nuo savanorystės ir ją kartais lydinčio chaotiškumo. Vis dėlto, ir toliau esame oficialiai registruoti kaip nevyriausybinė organizacija, išsilaikanti iš paramos ir aktyvių veganų visame pasaulyje.
Kiek žmonių pamaitina Lviv Vegan Kitchen? Ar Lvivo gyventojai geba susimokėti už apgyvendinimą, sąskaitas, maistą, medicinos paslaugas?
Šiuo metu kasdien pamaitiname maždaug 100 žmonių, anksčiau šis skaičius siekdavo ir 500. Dalis jų mus aplanko kasdien, dalis – keletą kartų per savaitę.
Medicinos paslaugų prieinamumas (bent jau teisiškai) nedaug tepasikeitė nuo karo pradžios. Daliai paslaugų gauti pabėgėliams tereikia tik užsiregistruoti savo naujajame bendruomenės centre. Nors, tiesą pasakius, nedaug apie tai išmanau, ir negaliu pasakyti, ar viskas realybėje veikia taip sklandžiai ir paprastai.
Panašiai ir su apgyvendinimu – internete yra vietų ir apgyvendinimą suteikiančių organizacijų sąrašai. Juose yra tiek pastovių, nuo pradžių veikiančių vietų, tiek naujų, labiau „chaotiškų” variantų, kurie dažniausiai atsiranda po kokios nors konkrečios nelaimės, kai staiga be stogo lieka daugybė žmonių (pavyzdžiui, taip nutiko birželio mėnesį, kai rusai susprogdino Kachovkos užtvanką ir užtvindė didžiules teritorijas). Bet pasitaiko, kad pas mus apsilankę žmonės paprašo pagalbos surasti jiems pastogę ir skundžiasi, kad visos vietos arba užimtos, arba netrukus užsidarys.
Papasakokite apie maisto siuntinius kariams. Kaip galima jų užsisakyti ir kaip jie veikia karių nusiteikimą?
Užsakymus renkame naudodami Google formas, siuntinių išsiuntimui paskiriame vieną dieną per savaitę. Paprastai per tiek laiko išsiunčiame po 15-40 davinių. Šiemet veganams kariams jau išsiuntėme 219 siuntinių.
Grįžtamojo ryšio sulaukiame iš daugybės karių. Atrodo, kad jie tikrai nuoširdžiai džiaugiasi maisto siuntiniais – gauname iš jų trumpų filmukų, nuotraukų, juokelių ir panašiai. Kai kurie kariai sako, kad jei nebūtų gavę siuntinio, nebūtų turėję ką valgyti. Žinome, kad dauguma jų yra labai kuklūs žmonės – siuntinių jie neprašo tol, kol jų mirtinai nereikia, nes nenori „trukdyti savanorių“. Vis dėlto, šią misiją – tinkamai pamaitinti savo karius ir palaikyti jų sveikatą – išsikėlėme patys.
Kaip galima jus paremti?
Manome, kad Buy Me A Coffee platforma yra smagiausias būdas aukoti. Čia galite rinktis iš dviejų paramos variantų, už kuriuos mainais gausite naujienų apie Lviv Vegan Kitchen bei naujienų iš Ukrainos apskritai arba minėtasias naujienas ir receptus iš mūsų virtuvės šefų.
Žinoma, taip pat turime savo PayPal, Wise ir t.t. – viską rasite mūsų tinklalapyje ir socialinės medijos paskyrose (FB ir IG, Twitter, Telegram). Vertiname ir paramą maisto produktais, bet labai prašome jūsų patikrinti, ar siunčiami produktai yra veganiški, ar tik vegetariški. Mes tiekiame tik veganišką maitinimą, todėl kilus abejonėms visada galite mūsų pasiteirauti.
Daugiau naudingų nuorodų, susijusių su Lviv Vegan Kitchen galima rasti čia.
O kaip užsienyje įsikūrę maisto ar papildų verslai gali paaukoti jums maisto?
Žinoma, tokios aukos visuomet laukiamos. Prašome susisiekti su mumis iš anksto, kad galėtume aptarti logistinius klausimus. Turime mašiną, todėl galime maistą paimti Lenkijoje, kad atsiradus rėmėjams iš užsienio, jiems nereikėtų kirsti sienos.
Kaip manote, kas motyvuoja Ukrainos žmones padėti gyvūnams net tuomet, kai jie patys yra nepavydėtinoje padėtyje?
Negalima prarasti savęs dėl žiauraus kaimyno. Net ir dėl karo žmonės nepraranda savo identiteto. Daugeliui veganizmas yra didžiulė savasties dalis ir jie tikrai taip paprastai nepradės valgyti, pavyzdžiui, mėsos. Tai gali sukelti netgi daugiau streso, nei karas. Mūsų draugai veganai kariai, priversti valgyti gyvūninius produktus, sakė, kad jautėsi kalti, o nuo maisto, kurį laikė šlykščiu, jiems pasidarė bloga. Toliau maitintis veganiškai ir palaikyti kitus svarbius įpročius karo akivaizdoje yra svarbu, nes tai padeda jiems išlikti stipriems ir pasitikti iššūkius.
Kai kurie žmonės karui prasidėjus ne tik neprarado noro daryti gera, bet net atrado savyje tam naujo įkvėpimo. Galbūt taip nutiko dėl didžiulio patirto streso ir prievartos – kai skriaudžia tave, nesinori skriausti kitų. Žinoma, pasekmės gali būti ir priešingos, besitęsiantis stresas ilgainiui gali žmones padaryti šaltakraujiškesnius ir kurčius kito skausmui. Manau, kad tai priklauso nuo aplinkos – kaip reaguos kiti žmonės, ar jie palaikys vieni kitus, ar bus į ką atsiremti. Tikimės, kad savanoriai bent truputį teigiamai prisideda prie šio proceso, sumažindami žmonių stresą ir suteikdami jausmą, kad yra kas jais rūpinasi.
Galbūt norėtumėte dar ką nors pridėti?
Labai ačiū jums už interviu. Ačiū visiems, kas mus palaiko (nesvarbu, ar remiate Ukrainą apskritai, ar būtent LVK). Nieko negalėtume padaryti be pagalbos, kurios sulaukiame iš viso pasaulio. Tik dėl jūsų palaikymo galime žingsniuoti toliau.
Interviu parengė savanorė Gabija, tekstą iš anglų kalbos vertė Vaiva Būgaitė.
Kad būtų aiškesnis ir vientisesnis, interviu buvo redaguotas.
Nuotraukos – iš Lviv Vegan Kitchen archyvo.